Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků

Situace na Ukrajině je vážná, nekončící a počet imigrantů z Ukrajiny stále stoupá. Proto jsme se 5. dubna 2022 účastnili školení týkající se zaměstnávání ukrajinských uprchlíků v současné době.
Podmínky pro vstup
Od 21. března se výrazně změnily podmínky pro vstup Ukrajinců na trh práce. Pro všechny nově příchozí z Ukrajiny platí, že se musí do 30 dnů zaregistrovat na oddělení pobytu cizinců na cizinecké policii. Poté mají 90 dnů na získání dočasné ochrany.
Dočasnou ochranou se rozumí oprávnění k pobytu na území České republiky a vyznačuje se cizinci vízovým štítkem do cestovního pasu. Cizinci, který platný cestovní pas nemá, si jej může nechat na místě vystavit. Cizinci s dočasnou ochranou se okamžikem získání statusu stávají účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu s tím, že pojistné za ní odvádí český stát.
Zdravotní pojištění uprchlíků z Ukrajiny
Pro pobyt v České republice je nutné mít zdravotní pojištění.
Cizinci s dočasnou ochranou jsou s okamžikem získání dočasné ochrany (popř. tohoto statusu) účastníky systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu s tím, že pojistné za ni odvádí český stát (znění zákona č. 66/2022 Sb.).
Zaměstnávání a vzdělávání ukrajinských uprchlíků
Co se týče zaměstnávání a vzdělávání, cizince s dočasnou ochranou pro účely zákona o zaměstnanosti považujeme za cizince s povoleným trvalým pobytem. To znamená, že mají volný vstup na trh práce a již nepotřebují pracovní povolení. Mohou uzavřít jakýkoliv pracovněprávní vztah se zaměstnavatelem, nebo požádat úřad práce o zavedení do evidence zájemců o zaměstnání.
Volný přístup na trh práce mají všichni držitelé vízových štítků s kódem D/DO/667 (nebo 668, nebo 669) nebo razítek o strpění na území (D/VS/U) či dočasné ochraně vyznačených v cestovních pasech nebo hraničních průvodkách, případně v cestovních průkazech totožnosti.
Povinností zaměstnavatele je pouze nahlásit nástup nejpozději v den nástupu prostřednictvím formuláře (§ 98 a). Obdobně je třeba hlásit ukončení, a to do 10 kalendářních dnů, také v rámci formuláře.
Podrobné informace k zaměstnávání cizinců také zveřejnila Finanční správa zde.
Dávky hmotné nouze
Cizinci s dočasnou ochranou, kteří se zdržují na území České republiky, mají nárok na humanitární dávku ve výši 5000 Kč. Na základě žádosti lze poskytnout dávku měsíčně opakovaně, a to po dobu 5 kalendářních měsíců bezprostředně následujících po udělení dočasné ochrany (zdroj MPSV).
Kurzy češtiny a dobročinné aktivity naší kanceláře
Náš neziskový spolek Pár kapek v moři začal organizovat kurz češtiny v kanceláři po pracovní době. Inspirovala nás nová kolegyně Natálie se svou dcerou, kterým se snažíme pomoci zapadnout. Pokud jste i Vy do podnikání přijali zaměstnance z Ukrajiny, kteří by spolu se svými dětmi měli o výuku češtiny zájem, dejte nám vědět.
Skupinku teprve tvoříme, volné místo proto nemůžeme zaručit, uděláme však maximum.